Propozice pro Rudou armádu

02.02.2014 14:27

Polní výstroj pěchoty Rudé Armády                   

 

   Do odlehčené výstroje vojáka patří sumky s nábojovými pásky a polní lopatka. Kromě toho se k opasku zavěšuje polní láhev a sumka na ruční granáty. Svinutý kabát nebo celtu nosily přes levé rameno, na jehož konci mohl být zavěšen kotlík. Přes pravé rameno se nosila plynová maska v hranaté brašně s širokým stavitelným popruhem.

 

   Sumky (byly dvoudílné, z kůže nebo kirzejově-kožené, zapínané na mosazné kuželovité čepy, pro šest nábojových pásků; nebo předrevoluční-kožené, otevírající se předním víkem a zapínané po bocích) se nosily po obou stranách přezky na opasku. Koncem třicátých let se začaly objevovat s kroužky. Stejné kroužky se používaly k háčkům nosných řemenů batohů. Připomínali třídílné německé sumky „Mauser“.

 

   Za pravou sumkou visela polní láhev z plátěným potahem. Současně s hliníkovou se široce používala skleněná s gumovou, nebo dřevěnou zátkou, která byla sice křehká, ale levnější. Dále se zavěšovala polní lopatka v celtovém obalu s chlopní, která se zapínala na řemínek s přezkou. Granátová sumka se nosila z levé strany a za ní v polní poloze se nosila brašna na plynovou masku. V bojových podmínkách se výstroj rozkládala tak, jak byla pohodlná.

   Pevně svinutý kabát ochraňoval od drobných střepin a střel polovinu hrudi. Při střelbě v leže, chránil před nerovným povrchem, pomáhal při přenosech materiálů a během odpočinku jej bylo možno dát pod hlavu.

 

  Plná polní zahrnovala batoh,nebo vak s popruhy na ramena.Používali se dvě varianty batohů: hranatý s příklopem,západoevropského typu a nezpevněný s vnější kapsou s chlopní zavazovaný šňůrkou.Svinutý kabát se připevňoval s vrchu,pomocí řemínků s přezkami,přišitých k batohu.Pro jeho upevnění k opasku,sloužila soustava popruhů s železnými háčky a přezkami.Rudoarmějec s plnou polní nepatrně připomínal Německého pěšáka.

 

   Polní výstroj rovněž obsahovala potravinová brašna se suchary, záložní sumku z celtoviny a obal na celtu. Ocelová helma, případně kotlík s víkem, se připínal k příklopu batohu řemínkem a očkem. K polní výstroji patřila běžná střelná zbraň se střelivem – u kulometčíka s nemalým zatížením v podobě Děkťarjeva.Místo polí lopatky se mohla nosit sekera. Voják s opakovací puškou nosil vlevo na opasku rovný bodák v pochvě s úchytem na opasek a na hrudi celtové sumky s kapsičkami pro nábojové pásky.

 

  Dobře vypadající batohy, které bylo možné spatřit na vojenských přehlídkách, mělo jen velmi málo rudoarmějců; ostatní se museli spokojit s obvyklými vojenskými vaky, které věšeli na záda za popruhy stáhnuté kolem vyústění provazovou smyčkou. Svinutý kabát se nasazoval na již nasazené výstroji, lehce posunutý vlevo.

 

 Povinná výbava každého ruského vojáka na akci OSVOBOZENÍ 1945

________________________________________________________________________________

 

 

 •  Ocelová Přilba (může být i česká) – POVINNÁ!!!!!
 • Gymnasťorka , rajtky správného střihu a barevného provedení dle zbraně – ne montérky a jiné vtipné náhražky
 • Ruská lodička!!!
 • opasek náhradní plátěný nebo kožený ruský s hvězdou či bez – ne česká spona nikoliv dohody z 80-tých let nebo hasičské opasky.
 • polní láhev ruská nikoliv česká
 • plynová maska – může být mošna od české masky ovšem plátěná (není povinná)
 • sumky na MOSINU nebo dle druhu zbraně (kožené či kirzejové )
 • sumka se zásobníky pro PPS-41 či PPS-43 ( MP-40)
 • kulometčíci dle výbavy a zbraně. Sumky a doplňky
 • polní lopatka – doporučuje se
 • pokud ke zbrani patří bodák tak bodák na opasku v pochvě
 • sumka na granáty (není povinná)
 • v případě chladna tělogrejka nebo kabát, ale ať tak vypadá.  Ne humusáky neupravené či vložky ještě chlupaté do kabátu
 • námořnická trička (většina lidí nosí), ale tak aby nebyly vidět. – nejlépe košile rubašky (bílé plátno)
 • boty nízké pracovní černé s ovinkami (opravdu ovinky a ne pletené šály) nebo holínky. Nepřípustné jsou hnědé kanady, pohorky a někdy se vyskytující přebarvené staré tenisky.

 

 

Jsou vítány veškeré jiné doplňky nerušivého charakteru, ve vojenském provedení pro zajištění autentičnosti dobového tábora, které máte jistě sebou již od Moskvy. Bedny, stolky, židle, kotlíky, stany, harampádí, nádoby-samovar, hudební nástroje-balalajky aj.

 

LETOS BUDOU POUZE ZBRANĚ KATEGORIE „D“, NEBO ZNEHODNOCENÉ.

 

 

Ostatní nezbytné informace

 

 • průzkum a ostatní úkoly tvořené ženijní přípravou, bude provádět určená jednotka o síle max. 8 mužů
 • je požadavek především na muže v uniformě klasické a maskované
 • Ženy budou působit především ve zdravotnickém personálu, což je rovněž nezbavuje perfektní ustrojenosti, ale ani jejich přirozené krásy.
 • Ženy působící v bojových sestavách, budou vybaveny jako muži dle výše uvedených doplňků.

 

 • Výzbroj, nejlépe dobová co nejméně moderních a podobných zbraní včetně Sa vz.58,taktical 858 …. aj. To platí i pro doplňky jako jsou sumky či pouzdra na pistole např. vz. 52 apod. TYTO JSOU ZAKÁZANÉ.

 

 • Osobě v bojové ukázce nesmí být méně jak 16 let a to pod dozorem rodiče či osoby pověřené
 • Výjimky lze konzultovat s hlavním velitelem, ale budou uděleny jen velmi zřídka.
 • Nepřípustné jsou děti a mladíci v hodnostech desátníků a staršinů či více. Přehršel důstojníků ve vysokých hodnostech bez jednotek. Spousta barevného kovu na prsou je rovněž nevhodná.
 • Bude rovněž prováděna – stálá – kontrola zbraní na legální provedení včetně munice ( ostré,dřeváky apod.) Kontrolu bude provádět PČR

Je nutné míti na zřeteli, že bude prováděna kontrola ustrojenosti včetně úpravy zevnějšku, jakož i ostříhání apod. Program začíná již v pátek v uniformách ne v civilu!!!!!

 • Kdo nebude mít dobové stany – může se ubytovat v civilním mimo ležení ve vyčleněném prostoru
 • Pro ubytování by měly být vyčleněny vojenské stany – v omezeném množství
 • Strava a ostatní občerstvení bude zajištěno non-stop – OVŠEM S MÍROU!!!! Bude se kontrolovat
 • Z Vaší strany je očekávána pomoc při plnění úkolů ve válečném stavu včetně postavení hlídek a úkolů souvisejících s organizací vlastních jednotek.
 • Každý velitel nese zodpovědnost za svoji jednotku včetně následků v případě problémů, které by případně mohly vzniknout a zapříčinit tak odjezd jednotky domů.
 • Osoby, které nebudou mít funkční  zbraně,budou obětovány nebo využity k plnění týlových či druhosledových úkolů.

Je od Vás očekáván přístup, hodný vojáka v uniformě včetně vojenského vystupování a respektování svých nadřízených jak v boji, tak v průběhu celého působení v prostoru.

 

Uvedené informace nemají za cíl Vás strašit nebo odradit od účasti. Jen se snažíme dodržet věrnost a dobovost ukázky včetně doprovodného programu vzhledem k tomu, že bude vše natáčeno.

Jsem si vědom, že všichni nemají dostatek prostředků k zajištění věrných či případně originálních věcí, ale je nutné si uvědomit, že pokud se dáte na vojnu, musíte bojovat.

Je dostatek času se co nejlépe připravit aby bylo vše tak jak má a zároveň abychom si to všichni užili.

Proto Vás všechny, ještě jednou žádám o dobrou přípravu, ustrojenost a vyzbrojenost.

 

V případě jakýchkoliv dotazů či připomínek mě neváhejte kontaktovat na níže uvedených spojeních

 

                                                                         

Váš velitel

Dušan Hradecký

Mob. Tel: 776 459 938

e-mail: gardovy.major@seznam.cz

 

 

Toto je vzor předpokládané výstroje ruského vojáka lícová strana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Toto je vzor předpokládané výstroje ruského vojáka rubová strana