Reportáž

17.06.2013 15:49

OSVOBOZENÍ 1945 - IV.ročník 14. - 15.6.2013

 

Tak to je za námi .....

Máme za sebou 4. ročník akce Osvobození 1945. Opět se konal v Třebíči – Borovině, v areálu bývalé továrna BoPo, ale už naposled. Areál čeká velká rekonstrukce a objekty, o které se bojovalo se promění v nový dům dětí a mládeže a v muzeum.

   Bojovou ukázku  připravily Kluby vojenské historie Diverzanti z Brandenbugru Třebíč a Elbe Vrchlabí s pomocí KVH PT Letovice a Veterán Car Clubu Třebíč.

 Opět musíme v první řadě poděkovat hlavním sponzorům, díky nimž mohla akce proběhnout – jsou to EKOBIOENERGO o.s., TTSESKO-T s.r.o., VAS vodárenská akciová společnost a.s. a Vodovody a kanalizace svazek obcí se sídlem v Třebíči. Dále děkujeme pyrotechnikům z 22.LZ Náměšť nad Oslavou.

  Akce se konala u příležitosti 68.výročí konce II.světové války a osvobození naší vlasti od Německé okupace a proběhla v rámci multikulturního festivalu Borovina …živá dodnes. V bitvě se tentokrát utkali ustupující německé jednotky proti americkým vojákům. Bojová ukázka byla opět fiktivní boj někde v západních Čechách, kdy postupující americké jednotky osvobodili Waffenfabrik třeba v Holýšově 30 km před Plzní .... třeba ....


    Od pátku si mohli návštěvníci prohlédnout dobový tábor německých  jednotek SS a Wehrmachtu a dobový tábor US Army, umístěné pod starou čistírnou. V těchto táborech nalezli skutečně vše, co vojáci potřebovali k polnímu životu v průběhu druhé světové války. K vidění byla bojová vozidla, tanky, originální zbraně, stany a mnoho dalšího příslušenství tábora. Pevně věříme, že převážná většina z Vás něco takového ještě neviděla.

  Kamarádi představující americkou armádu přijeli v koloně v plné výbavě tak, jak to bylo v roce 1945, když přijela US Army do Plzně. Pro jejich podporu do bitvy pak na ně v táboře čekal originální tank Sherman. Ale ani německá armáda nebyla ještě slabá – na její straně stál tank Panther. Krásnou replikou se pochlubili kamarádi z Polska, stejně tak i Shermenem.

  Scénu pro bojovou ukázku pak opět představoval objekt bývalé čistírny vod a objekt staré kotelny proměněný na Waffenfabrik.

  Tento objekt byl střežen jednotkou Wehrmachtu a Luftwafe, když nad fabriku přilétlo americké průzkumné letadlo. Jeho posádka se snažila zjistit co se v objektu děje, ale byla zasažena soustřednou palbou německých kulometů a hlavně pak 20 mm flakem. Letadlo dopadlo nedaleko továrny a jeho posádku, která vyskočila na padácích zatkla a dovedla německá policejní hlídka se skupinou volksšturmu.

  Piloti však stihli podat hlášení a tak do fabriky vtrhla skupina amerických výsadkářů. Německá posádka složená hlavně z vojáků Wehrmachtu se v čele se svým velitelem po krátké přestřelce vzdala. Američané už se skoro radovali ze snadného vítězství a vyhlíželi své posily. Ty však nedorazily – místo nich se objevili němci – kolona pancéřových granátníků SS v čele s Panterem a obrněným vozem si hladce poradila se skupinkou amerických výsadkářů – ti se v domnění ve slušné zacházení vzdali. Avšak zlovůle některých velitelů SS vedla k brutální vraždě odzbrojených Američanů.

  Mezitím se i na hlavním dvoře továrny schylovalo k dramatu – zatčení vojáci Wehrmachtu se dostali do sporu s příslušníky waffen SS – došlo k hádce mezi veliteli a při níž důstojník SS zastřelil velitele WH – poté i několik dalších vojáků, kteří již nechtěli bojovat. Ostatní vojáci WH se připojili k vojákům SS a začali se v továrně společně opevňovat.

  Do obraných příprav německých vojáků se objevil průzkumný oddíl US Army, po krátké přestřelce Američané ustoupili. Pro němce to však nebylo vítězství. Neměli dostatek paliva do svého tanku, ani pro své další obrněnce.

  Než si stihli odpočinout, objevily se hlavní síly americké armády – a to v plné síle s velkou materiální a technickou převahou. Americkou pěchotu podpořili tank Shermen, Halfruck a dva obrněné vozy M8 Greyhound. Palba z jejich děl a těžkých kulometů drtila německé provizorní opevnění a když se německému Panteru podařilo zasáhnou Shermena, byl nakonec zničen soustřednou palbou kanonů z M8 a bazuk americké pěchoty.

  Němečtí vojáci se jen neochotně vzdávali a mnozí bojovali až do poslední chvíle. I zde pak došlo ze strany Američanů k pomstě, když postříleli utíkající Němce.. Byl zastřelen i velitel SS, který se nechtěl vzdát …….. bitva skončila americkým vítězstvím – obě strany počítají ztráty …..

    Velký dík patří všem, kteří se podíleli na bojové ukázce. Ukázka nebyla rekonstrukcí žádné konkrétní bitvy, byla součástí pohodového setkání lidí se zájmem o historii a měla ukázat lidem jak to asi vypadalo, jak hrozná byla válka a její zločiny, jak zbytečné pak byli všechny oběti.

  Na závěr pak obě armády nastoupili před diváky, hlavní patron akce pan Horký symbolickou salvou kulometu browning .50 ukončil bitvu. Účinkující pak vzdali čest všem, kteří zahynuli v této zbytečné válce a slavnostním defilé před několika tisíci diváky zakončili 4. ročník Osvobození 1945.