OSVOBOZENÍ 1945 - II.ročník

23.11.2012 16:31

Máme za sebou druhý ročník akce OSVOBOZENÍ 1945, který se odehrál v sobotu 26.6.2010 v Náměšti nad Oslavou. Počasí nám tentokrát přálo, slunce svítilo - řečeno slovy klasika - den byl nádherný, jako stvořený na umírání ....

Doufáme, že se celá akce všem účastněným i divákům líbila. Nás jako pořadatele nemile překvapila relativně nízká návštěvnost - přišlo dokonce míň lidí než loni, kdy celý den pršelo - pouze necelý tisíc diváků, ale o to víc si to tito mohli užít - netlačili se, dobře viděli.

Na akci jste mohli již od pátku vidět dobové tábory Rudé i Německé armády, spousty vojáků, zbraní, příslušenství a techniky. O jejich stravu se pak starali naši kamarádi z VVC Březník a VCC Třebíč, kteří měli své ležení s poní kuchyní hned vedle těchto táborů.

Jako pořadatelé jsme pro Vás sehnali skutečně velké množství aut, motorek, obrněné transportéry i dvě děla. Třešničkou na pomyslném dortu pak byl nálet Německého letadla na první vlnu Ruského útoku. Pilot předváděl doslova vysokou školu létání, když v relativně malém prostoru údolí Náměšťského náměstí dokázal simulovat nálety na samé hranici minimální výšky letu. Jeho výkony byly podtrženy simulovanou palbou kanonů i pyrotechnickým efektem dopadu střel.

Před samotnou hlavní bitvou nám všem čekání zkrátila skupina historického šermu Společenstvo Belenus s kamarády - mohli jsme obdivovat výkony železných rytířů, poslechli jsme si dobovou hudbu, prohlédli krásné kostýmy. A nakonec jsme toho posledního, který zbil a moc se vytahoval, zastřelili :-)

  V 15 hodin pak začala samotná bitva. Děj nás převedl na konec války do nejmenovanéno Moravského města, kde se chystala k odchodu místní Německá posádka. Němci likvidovali archiv, nakládali materiál i nakradené poklady. Do toho přichází parlamentáři vyjednávat podmínky kapitulace. Je s nimi i malý kluk. Když je jeden z vyjednavačů odveden na velitelství, vytáhne kluk pistol a namíří na Německého velitela - pistole selže a chlapec utíká - je však nemilostrdně zezadu zastřelen. Vyjednávání o kapitulaci dostává úplně jiný směr - parlamentáři jsou ozbnačeni za bandity a přítomným velitelem SS jeden po druhém z bezprostření blízkosti zastřeleni. Velitel Wehrmachtu sice protestuje, ale byl umlčen a radši ustoupil, aby ho nepostihl stejný konec. Při odjezdu byl granátem vhozeným do budovy zabit i poslední protestující parlamentář.

  Chvíli po odjezdu Němců se ve městě objevil malý motocyklový oddíl Rudé armády, vojáci prohlédli budovy, ale našli jen mrtvé. Už už to vypadalo, že město je klidné a prázné, když tu se na mostě objevil Německý obrněný transportér a za ním snad celá obrněná divize - Němečtí vojáci podporovaní palbou z obrněného transportéru neměli moc práce a celý Ruský průzkumný oddíl snadno zlikvidovali. A protože věděli, že za nimi tádnou hlavní síly Rudé armády, rozhodli se ve městě opevnit a pokusit se udržet most přes řeku. Němci měli k dispozici několik kulometů, dva obrněné transportéry, dělo a .....

... a když se objevila Rudá armáda a začala Němce drtit, obsadila most a už to vypadalo, že se přechod přes řeku podaří, vytáhli Němci svůj poslední trumf - snad poslední funkční letadlo té hrozné války - pilot provedl několik náletů na bojující Rudoarmějce a podporován palbou pěchotních zbraní ze země zatlačil Ruské vojáky zpět za most. Ale zásoba jeho paliva i munice nebyla nevyčerpatelná a on se musel z boje stáhnout a odletěl na západ. Na rozloučenou svým bojujícím kamarádům předvedl krásný vývrt a zmizel za obzorem.

  Rudoarmějci toho okamžitě využili a plnou silou se znovu vrhli do útoku....

  Bojující vojska pak předvedla skutečnou realitu války - vojáci padali ranění, medici měli plné ruce práce s ošetřováním, odnášením těžce raněných i mrtvých kamarádů. Do toho všeho uhlušující palba kanonů, minometů a různých pušek. S palbou Ruského Maxima - ta ta ta ta ta, pak ostře kontrastoval "trhač hadru" v podobě Německého MG42. Kadence tohoto kulometu byla tak vysoká, že odhazované nábojnice splývali ve zlatý déšť.

  Německá divize byla téměř celá zlikvidována - Rodoarmějci za cenu vysokých ztrát dobili velitelství a zatkli velitele SS - ten se však s výkřikem "Hail Hitler" zastřelil.

  Toto více než hodinu trvající představení zakončili vojáci nástupem a vzdáním cti všem, kteří zemřeli za druhé světové války. Jejich výkon byl oceněn silným potleskem přihlížejících.

 

Zde je několik odkazů na fotografie z akce:

https://tydyt.rajce.idnes.cz/2010Osvobozeni1945/

https://treman.rajce.idnes.cz/Osvobozeni_1945_-_Namest_n_O_-_2010/

https://fret.rajce.idnes.cz/Osvobozeni_1945_2010_26.6.2010/