OSVOBOZENÍ 1945 - III.ročník

23.11.2012 16:28

9.6.2012 Třebíč - Borovina , areál bývalé fabriky BoPo

Tak to je za námi .....

Máme za sebou 3. ročník akce Osvobození 1945. Tentokrát se konal v Třebíči – Borovině, v areálu bývalé továrna BoPo. Akci připravily Kluby vojenské historie Diverzanti z Brandenbugru Třebíč a Elbe Vrchlabí.

  V první řadě musíme poděkovat hlavním sponzorům, díky nimž mohla akce proběhnout – jsou to EKOBIOENERGO o.s., TTSESKO-T s.r.o., VAS vodárenská akciová společnost a.s. a Vodovody a kanalizace svazek obcí se sídlem v Třebíči.

  Akce se konala u příležitosti 67.výročí konce II.světové války a osvobození naší vlasti od Německé okupace a proběhla v rámci multikulturního festivalu Borovina …živá dodnes.

    Od pátku si mohli návštěvníci prohlédnout dobový tábor německých  jednotek SS a Wehrmachtu a dobový tábor Rudé armády, umístěné pod starou čistírnou. V těchto táborech nalezli skutečně vše, co vojáci potřebovali k polnímu životu v průběhu druhé světové války. Tábory jsou dávány dohromady partou nadšenců po několik let, výsledkem je vskutku zajímavá podívaná na originální a dobové věci. K vidění byla bojová vozidla, originální zbraně, stany a mnoho dalšího příslušenství tábora. Pevně věříme, že převážná většina z Vás něco takového ještě neviděla. Po celý den pak bude možno vidět spoustu vojáků Německé branné moci a Rudé armády v dobových uniformách včetně originálních pušek, samopalů a kulometů. Díky špatnému počasí pak byla vytvořena atmosféra opravdu krušných polních podmínek.

  Scénu pro bojovou ukázku pak představoval objekt bývalé čistírny vod a objekt staré kotelny proměněný na Waffenfabrik.

  Tento objekt byl střežen jednotkou Volkssturmu, když se k němu začaly stahovat  z fronty ustupující jednotky SS. Tyto se v dříve vybombardovaném a poškozeném objektu začaly opevňovat a připravovat na obranu. Vojási si chtěli též odpočinout před dalším ústupem na západ.

  Jejich odpočinek narušil příjezd dalších jednotek – tentokrát zbytky obrněné divize Wehrmachtu i s dvěma obrněnými vozy. Velitel SS okamžitě nařídil zapojení těchto vojáků pod své velení, zakázal jim další ústup a nařídil jim opevnit se a připravit na boj. Před tím však ještě svolal všechny své muže k nástupu a aby upevnil morálku a zvýšil motivaci, rozdal několik vyznamenání a povýšil některé své muže. Železné kříže tak dostali ti, kteří se v dřívějším boji osvědčili nejvíc – včetně jednoho mladého příslušníka Hitlerjugend. Povýšeni byli též ti nejschopnější vojíni, kteří měli nahradit v boji padlé poddůstojníky.

  Do tohoto se najednou před továrnou objevila předsunutá moto hlídka Rudé armády. Po krátké přestřelce byla zahnána na ústup, ale zůstala v dostřelu a mezitím co čekala na posily rušivou střelbou neustále ohrožovala činnost obránců Waffenfabrik. Místo bojové jednotky však velitel postupující Rudé armády poslal parlamentáře s požadavkem na bezpodmínečnou kapitulaci Němců. Ti však požadovali volný průchod na západ. K dohodě nakonec nedošlo – Němci se vzdát nechtěli a Rudoarmějci zase nechtěli zase povolit jejich volný odchod.

  Začal tuhý boj – nejdříve padla posádka Wehrmachtu, která bránila spodní objekt čistírny, poté začaly jednotky Rudé armády postupovat k hlavnímu objektu. Německý velitel poslal do boje své poslední dva obrněné transportéry. Rudoarmějci měli na své straně podporu děl a minometů, jejichž výbuchy neustále ohrožovali obránce fabriky. Dobře umístěné kulomety Němců pak kosily řady útočících Rudoarmějců. Do toho se německým obráncům podařilo povolat leteckou podporu – snad poslední letadlo Luftwaffe na našem území tak zaútočilo na rudoarmějce a zahnalo je na ústup. Dvaceti milimetrové kanony Focke wulfu FW 190 nejsou však nemají nekonečné zásobníky a ani nádrže nejsou bezedné, a tak pilot nebe nad továrnou po několika náletech musel opustit a nechal vojáky svému osudu. Ti si mysleli, že budou mít chvilku od Rusů klid, ale …..

  Sovětský velitel měl v rukávu poslední a největší eso – mezitím co bojovala pěchota, dorazila na bojiště těžká technika. Na scénu se vřítil tank T34/85. A i když jeho velitel udělal taktickou chybu a ujel pěchotě, která ho měla krýt, stačil  zničit nejdůležitější opěrné body německé obrany – poté co prorazil průchod v zátarasech a rozstřelil kulometné hnízdo na střeše objektu, zůstal stát na volné ploše před budovou, kde se stal obětí útoku dvou zfanatizovaných příslušníků Hitlerjugend. Poté co jim sice selhaly panzerfausty, tak spolehlivě zafungovaly svazkové granáty RG36z a tank byl vyřazen z provozu. Zůstal bezmocně stát.... Za ním však teď již rychle postupovala pěchota podporovaná obrněným transportérem, těžkým kulometem a kanonem. Němcům dochází munice, umírají v marném boji...někteří se možná chtějí i vzdát .... Ale i na straně Rudé armády jsou těžké ztráty. Po dalším urputném boji je však na střeše továrny vztyčena rudá vlajka a po likvidaci posledních zbytků německé obrany byl boj ukončen. Přeživší Němci byli zatčeni, mnozí vojáci SS na místě zastřeleni ………

 Dolšlo i k několika případům rabování na straně Rudé armády, ale přistižení byli na místě nekopromisně komisaři NKVD nebo důstojníky RA zastřeleni.

  A i když jste zde viděli různé vlajky, hákové kříže, srpy a kladiva, blesky a rudé hvězdy, Vás musím na závěr ujistit, že nikdo z nás není rasista ani extremista, nikdo z nás nepodporuje žádné hnutí ani nic podobného, že všichni jsme zde jen lidi, kteří se zajímají o historii a její souvislosti. Touto akcí se snažíme všem ukázat zrůdnosti a hrůzy, které jakýkoliv totalitní režim a jeho války lidstvu přinášeli a mohou přinášet.

  Po ukázce pak všichni zúčastnění nastoupili před diváky a hromovým "urá" vzdali hold a čest všem padlím v té zbytečné válce.

Ještě jednou děkuji všem co s akcí měli co dělat - sponzory počínaje, organizátorům, pořadatelům a v neposlední řadě účinkujícím - DÍKY !!!

 

                        Fotky z této - snad - vydařené akce najdete např. na níže uvedených odkazech. Na You tube pak pod odkazy osvobození i několik vydařených videí

Fotky od Bimova :

https://www.fotopohoda.estranky.cz/fotoalbum/bojovka/osvobozeni-1945/

Zprávy v tisku :

https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-v-borovinske-tovarne-se-osvobozovalo-20120610.html

https://www.horacke-noviny.com/galerie-bitva-v-borovine-a-764.html

Fotky od kamarádů :

https://plus.google.com/photos/117048353319779510416/albums/5752118014993711809?banner=pwa

https://tydyt.rajce.idnes.cz/Osvobozeni_1945%2C_Trebic/

https://0-0.rajce.idnes.cz/Osvobozeni_1945%2C_Trebic/

https://sahara750.rajce.idnes.cz/Osvobozeni_Jirka_Mokry

https://walker.muvs.cvut.cz/gallery/albums.php