POZOR!

01.02.2014 00:00

 OSVOBOZENÍ 1945

 

Tímto Vás srdečně zveme na pátý ročník oslav osvobození od fašismu v květnu 1945, které se konají v sobotu 14.6.2014 v Třebíči pod názvem Osvobození 1945. KVH Diverzanti z Brandenburgu Třebíč s KVH Elbe Vrchlabí a ve spolupráci s  Veterán car klubem Třebíč pro Vás připravují fiktivní rekonstrukci bitvy - tentokrát Setkání na Labi, dále výstavu historických vojenských vozidel a prohlídku dobového vojenského tábora. Akce se uskuteční v areálu za hřištěm HFK v rámci programu Třebíčské kulturní léto.

 

Co uvidíte :

Od pátku si bude možné prohlédnout dobový tábor německých  jednotek SS a Wehrmachtu a dobový tábor americké armády, dále pak tábor Rudé armády včetně polní nemocnice. V těchto táborech naleznete skutečně vše, co vojáci potřebovali k polnímu životu v průběhu druhé světové války. Tábory jsou dávány dohromady partou nadšenců po několik let, výsledkem je vskutku zajímavá podívaná na originální a dobové věci. V polní nemocnici pak uvidíte činnost válečného doktora a jeho pomocného personálu. Uvidíte bojová vozidla, originální zbraně, stany a mnoho dalšího příslušenství tábora. Pevně věříme, že převážná většina z Vás něco takového ještě neviděla. Po celý den pak bude možno vidět spoustu vojáků Německé branné moci, americké armády a vojáků Rudé armády v dobových uniformách včetně originálních pušek, samopalů a kulometů.

Dále si budete moci prohlédnout přehlídku historických civilních a vojenských vozidel. Uvidíte  mimo jiné i německý transportér  Hakl a možná ........ Zahlédnete všude přítomný Kdf82 - Kübelwagen, ale i Kdf 166, nákladní auta, motorky a spoustu dalšího.

Podobně pak i na straně americké armády – obrněné transportéry, kanony, minomety a možná i Sherman. Ale i rudoarmějci si přivezou nějakou techniku - děla a možná i tank.

Dále jako lahůdku uvidíte "módní přehlídku" uniforem vojáků Rudé armády, tak jak se tyto vyvíjeli během II. sv. války, nad hlavou pak budou během bitvy kroužit letadla, možná nám opět přiletí americké bombardéry.

Děti si budou moci zastřílet z airsoftových i paintbolových zbraní, které jsou věrnými replikami zbraní skutečných.

Dále možná bude k dispozici vrtulník s možností průletu nad Třebíčí, obrněný transportér, který nabídne projížďku v terénu a mnoho dalších zajímavých "lahůdek".

 

 

Bojová ukázka :

Vrcholem oslav bude pak ve  14.00 hod. bojová ukázka.

V bojovém prostoru pro Vás organizátoři vytvoří atmosféru  v posledních dnech druhé světové války.

Na více než hodinu se bojový prostor promění v lítý boj jednotek WH a SS s osvoboditeli. Velitelé jednotek SS a Wehrmachtu se nehodlají smířit s faktem, že vůdce padl a druhá světová válka je u konce. Věrni odkazu svého vůdce svedou svůj poslední boj na jedné straně s postupující Rudou armádou a na straně druhé s americkou armádou. Na obranu svých pozic Němci použijí všechny dostupné prostředky včetně kulometů, tanků, ale i panzerfaustů. Na pomoc si pozvou i letectvo. Budou muset překročit řeku. Americká armáda však použije svůj ohromný technický potenciál a krok za krokem se blíží ke svému cíli. Němcům dochází munice, jsou drceni ze dvou stran,ale jsou odhodláni bojovat až do konce a ti kteří přežijí se snaží dostat do amerického zajetí. Ale i jednotky spojeneckých armád jsou už značně vyčerpány neustálými boji - ztráty na obou stranách jsou obrovské. Je zde ale i cítit napětí mezi vojáky Rudé a americké armády.

                                            

POZOR!

V průběhu ukázky jsou používány pyrotechnické efekty, střílí se z děl a ze všech možných pušek a kulometů, vybuchují granáty. Slabším povahám doporučujeme zůstat doma a těm, kteří přijdou použít špunty do uší. A neberte s sebou psy !!!

 

Po skončení bojové ukázky následuje pocta všem obětem II.světové války a nastoupení všech armád před diváky.