Program Osvobození 2020

05.02.2020 20:32

Od pátku si bude možné prohlédnout dobový tábor německých  jednotek SS a Wehrmachtu a tábory Rudé a Rumunské armády, umístěné na Hrádku nad městem. Dále pak uvidíte polní Německou nemocnici s polní kuchyní a život v ní. V těchto táborech naleznete skutečně vše, co vojáci potřebovali k polnímu životu v průběhu druhé světové války. Tábory jsou dávány dohromady partou nadšenců po několik let, výsledkem je vskutku zajímavá podívaná na originální a dobové věci.  Uvidíte bojová vozidla, originální zbraně, stany a mnoho dalšího příslušenství táborů. Pevně věříme, že převážná většina z Vás něco takového ještě neviděla. Po celý den pak bude možno vidět spoustu vojáků Německé branné moci a Rudé armády v dobových uniformách včetně originálních pušek, samopalů a kulometů. Uvidíte ukázky z výcviku jednotlivých vojsk.

Dále si budete moci prohlédnout přehlídku historických civilních a vojenských vozidel. Uvidíte  mimo jiné i německý transportér Sdkfz 221, Hakly a tank PzKpf III. Zahlédnete všude přítomný Kdf82 - Kübelwagen, ale i Kdf 166, nákladní auta, motorky a spoustu dalšího. A přiletí i letadlo.

Podobně pak i na straně Spojeneských armád – obrněné transportéry, kanony, minomety a tanky T34. Rumunská královská armáda bude mít koně a povozy.

Bojová ukázka :

Vrcholem oslav bude ve  14.00 hod. bojová ukázka.

V bojovém prostoru na Hrádku pro Vás organizátoři vytvoří atmosféru  v posledních dnech druhé světové války, kdy se německá vojska snaží dostat na západ.

Na více než hodinu se bojový prostor promění v lítý boj jednotek WH a SS s osvoboditeli. Velitelé jednotek SS a Wehrmachtu se nehodlají smířit s faktem, že vůdce padl a druhá světová válka je u konce. Věrni odkazu svého vůdce svedou svůj poslední boj s postupující Rudou armádou. Na obranu svých pozic Němci použijí všechny dostupné prostředky včetně kulometů, ale i panzerfaustů. Na pomoc si pozvou i letectvo. Rudá armáda však použije svůj ohromný technický potenciál a krok za krokem se blíží ke svému cíli. Němcům dochází benzin i munice, ale jsou odhodláni bojovat až do konce. Ale i spojenecké jednotky  jsou už značně vyčerpány neustálými boji - ztráty na obou stranách jsou obrovské.

                                              Podaří se Němcům udržet a ustoupit na západ?

 

POZOR!

V průběhu ukázky jsou používány pyrotechnické efekty, střílí se z děl a ze všech možných pušek a kulometů, vybuchují granáty. Slabším povahám doporučujeme zůstat doma a těm, kteří přijdou použít špunty do uší. A neberte s sebou psy !!!

Po skončení bojové ukázky následuje pocta všem obětem II.světové války a nastoupení všech armád před diváky.